Samorząd Uczniowski

 

Pielucha dla Malucha po raz kolejny!

W tym roku ponownie Samorząd Uczniowski pod opieką pani Marii Bukowskiej i Agnieszki Witkowskiej zachęca do udziału w akcji

„Pielucha dla Malucha”.

Zbiórka potrwa w szkole do 6 grudnia. Do klasy nr 6 należy przynosić środki higieniczne: mydła, szampony, balsamy dla niemowląt, oliwki, kremy, nawilżane chusteczki  i pieluchy jednorazowe. To produkty niezbędne do pielęgnacji małych wychowanków placówki.

Dary zostaną przekazane podopiecznym
 Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Maluch” we Włocławku.


Jak zwykle, liczymy na Was! Pomóżcie!

 

 

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦

 

 

,,Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju, wolę swoją nam okaż, najmilszego dziś nam pokaż ...”

 

 

Samorząd Uczniowski przypomina

Uczniom Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Chalinie

o zabawie andrzejkowej, która odbędzie się w sali gimnastycznej szkoły

23 listopada 2017r. (czwartek)

I grupa klasy 0-III w godz. 9.30-10.20

II grupa klasy IV-VI w godz. 11.00-13.00

 

III grupa klasa VII i klasy gimnazjalne w godz. 13.00-15.00

 

W programie:

1.    wróżby andrzejkowe,

2.    zabawa taneczna

 

Zapraszamy również do wykorzystania przedstawionych wróżb andrzejkowych i wspanialej zabawy w domu pod opieką rodziców.

Oczywiście, potraktujcie wróżby z przymrużeniem oka…

 

 

Listopad to miesiąc niezwykły. Rozpoczyna się świętem pełnym zadumy i nostalgii; czasem poświęconym tym, którzy odeszli. Jest to również okres najważniejszych rytuałów magicznych. Na 24 listopada przypadają tzw. „katarzynki”- dzień świętej Katarzyny, kiedy to chłopcy i nieżonaci mężczyźni starali się odkryć swoją przyszłość. W kilka dni później- 29 listopada, w dzień świętego Andrzeja podobne wróżby stosowały dziewczęta. „Katarzynki” odeszły już w zapomnienie, lecz „Andrzejki” obchodzimy do dnia dzisiejszego. Wciąż funkcjonuje nawet przysłowie: „Na świętego Andrzeja, błyska pannom nadzieja”.

Skąd wzięła się tradycja listopadowych wróżb dotyczących zamążpójścia i przyszłości? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Najprawdopodobniej wywodzi się ona z czasów starożytnej Grecji. To stamtąd mamy pierwsze informacje o magicznych rytuałach i przepowiadaniu przyszłości właśnie w ów dzień.

 

Lanie wosku

            Lanie wosku to chyba najpopularniejszy zwyczaj związany z Andrzejkami. Świecę topi się, oczywiście pod opieką rodziców, najpierw na niewielkim ogniu w garnuszku, a następnie zawartość wylewa się cienkim strumykiem do misy z wodą. Można to zrobić przez ucho od klucza, albo przez ślubną obrączkę. Kolejnym krokiem jest wydobycie zastygłej bryły wosku z wody, umieszczenie jej przed zapaloną lampką i spojrzenie, jaki cień rzuca na ścianę. Od kształtu zależy nasza przyszłość, szczęście i rychły ślub. Do najszczęśliwszych figur zaliczamy: serce, pierścień, gwiazdę, słońce i… męski profil.

Wróżba ta może nam także podpowiedzieć, czym będzie zajmował się przyszły mąż. Jeśli wosk przypomina młot- może to być kowal; jeśli kosę- rolnik, itp.

Gałąź szczęścia

            W dzień świętego Andrzeja warto udać się do sadu i uciąć gałąź z wiśniowego lub czereśniowego drzewa. Do tej gałązki przywiązuje się karteczkę z zapisanym na niej życzeniem. Gałąź  wkładamy do wody i czekamy do Bożego Narodzenia. Jeżeli w tym czasie zakwitnie, można spodziewać się spełnienia marzeń.

Kartki

            Ażeby poznać imię przyszłego męża zapisuje się na kartkach imiona mężczyzn. Jedna kartka pozostaje pusta i oznacza samotność. Następnie każda z uczestniczących w wieczorze dziewcząt staje na środku pokoju i rzuca je za siebie. Ta kartka, która znajdzie się najbliżej niej, wyjawi imię przyszłego oblubieńca.

            Kolejnym sposobem jest spisanie na kartkach imion dziewcząt uczestniczących w zabawie i przykrycie ich kawałkami chleba lub kiełbasy. Następnie należy wpuścić do pokoju psa lub kota i zaczekać, z jakiej kartki zwierzę zje przysmak w pierwszej kolejności. Ta wybrana może się wówczas spodziewać rychłego ślubu.

            Imię przyszłego męża można poznać także po przespanej nocy. Wystarczy przed snem spisać na kartce męskie imiona i włożyć je pod poduszkę. Rano, tuż po przebudzeniu wyciąga się  jedną z nich i odczytuje imię.

Kalendarz

            Dobrym sposobem na wywróżenie sobie przyszłego męża jest kalendarz. Każda z obecnych dziewcząt bierze kalendarz do ręki i otwiera go na chybił trafił. Zgodnie z wróżbą, przyszły mąż będzie miał takie imię, jakie figuruje pod danym dniem. Zatem, jeśli tego dnia imieniny obchodzi np. Piotr, Adam, to jeden z nich będzie twoim wybrankiem.

Buty

            Jest to chyba jedna z najbardziej popularnych wróżb. Stosuje się ją po to, by dowiedzieć się, która z panien najszybciej wyjdzie za mąż. Dziewczęta zdejmują jeden but (koniecznie lewy) i ustawiają je rzędem wzdłuż ściany, naprzeciwko drzwi. Buty przestawia się naprzemiennie- ostatni idzie na początek, itd. Ta, której but jako pierwszy przekroczy próg pokoju, może spodziewać się ślubu.

 

Filiżanki

            Do wróżby potrzebne są cztery filiżanki. Pod trzema z nich ukrywamy: obrączkę, monetę i liść. Czwarta pozostaje pusta. Wybierająca osoba podnosi jedno z naczyń i sprawdza, co znalazło się pod spodem. Obrączka oznacza miłość i małżeństwo, moneta dostatek, liść staropanieństwo, zaś puste miejsce to znak, iż przyszły rok nie przyniesie żadnych zmian.

Jabłka

            Wystarczy wziąć do ręki jabłko- koniecznie piękne, rumiane i zdrowe i kręcić jego ogonkiem. Przy każdym obrocie wymawia się kolejną literę alfabetu. Imię przyszłego męża będzie zaś rozpoczynało się od tej litery, przy której wypowiadaniu ogonek się urwie.

 

Drugim sposobem wykorzystania jabłek do wróżb jest obieranie ich ze skórki. Dziewczęta otrzymują jabłka, które muszą tak obrać, by skórka zachowała się w jednej części. Następnie wystarczy rzucić ją za siebie przez lewe ramię. Z kształtu leżącej na ziemi obierki odgaduje się pierwszą literę imienia przyszłego męża.

 

Przebite serce

            Kolejnym sposobem poznania imienia przyszłego męża (lub żony) jest przygotowanie serca z papieru, na którym zapisuje się męskie imiona (jeżeli wróżbę chcą zastosować chłopcy, to wówczas wpisują imiona żeńskie). Następnie bierze się igłę i przebija serce od tyłu. Imię, na jakie się trafi, wskazuje przyszłego męża. 

 

Wszystkim życzymy magicznego wieczoru andrzejkowego, wspaniałej zabawy i spełnionych wróżb.

 

♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦ ♦


  • ico