Dlaczego moja szkoła ma imię Polskich Noblistów?

 

 

          Jestem uczniem Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Chalinie. Moja szkoła długo nie miała nadanego imienia. Dopiero w ubiegłym roku wspólnie z nauczycielami i rodzicami wybieraliśmy jej nazwę. Było wiele propozycji,  ale największą liczbą głosów uzyskało imię Polskich Noblistów.

            Stało się tak dlatego, iż jednym z noblistów jest Lech Wałęsa, absolwent naszej szkoły.  Otrzymał on w 1983r. Pokojową Nagrodę Nobla. Dzięki niemu mamy nowy budynek szkoły. Dla większości mieszkańców jest on może tylko legendą, przewodniczącym „Solidarności”,  Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, prezydentem RP, ale dla nas jest wzorem do naśladowania. Jest osobą, która pokazała nam, że każdy z nas też ma szansę osiągnąć coś w życiu i stać się kimś wyjątkowym. Możemy być dumni, że sąsiad naszych dziadków został jednym z polskich noblistów.

Lech Wałęsa jest dumą naszej okolicy, to dzięki niemu naszą miejscowość dostrzegła cała Polska.

            Myślę, że wszystkie okoliczne szkoły zazdroszczą nam tego, że w naszej szkole uczył się Lech Wałęsa.

Marek Zarecki  kl.VI

 

 

 

 

 

21 października 2011r. odbyła się wielka uroczystość, nadano naszej szkole imię Polskich Noblistów.

            Tego dnia na naszych buziach był uśmiech, chociaż bardzo się stresowaliśmy. Ja, Dominika Górecka i Patryk Leśniewski chyba najbardziej, ponieważ wystąpiliśmy w najważniejszych chwilach. Było bardzo dużo gości. Przyjechała nawet kurator oświaty – p. Anna Łukaszewska. Naszej szkole nadano te imię, gdyż jeden z noblistów – Lech Wałęsa uczęszczał do chalińskiej szkoły. Na lekcjach języka polskiego poznajemy wiersze poetki – Wiesławy Szymborskiej, np. ; „ Sto pociech” i poety Czesława Miłosza np. „ Miłość” lub „ Z okna”. W klasie V analizowaliśmy lekturę „ W pustyni i puszczy ” Henryka Sienkiewicza, to także noblista. Na przyrodzie poznajemy pierwiastki odkryte przez Marię Skłodowską-Curie.

            Myślę, że nasza szkoła zasługuje na imię Polskich Noblistów, ponieważ nasi nauczyciele są wybitni w każdej dziedzinie. Uczniowie też potrafią osiągnąć sukces. Może wśród nas jest przyszły noblista?

Anna Majewska kl. VI

 

 

 

 

Moja szkoła nosi imię Polskich Noblistów, bo są to ludzie o wielkim sercu, umyśle i wierze w drugiego człowieka. Polscy nobliści to ludzie szlachetni, tak jak na przykład Maria Skłodowska-Curie, która poświęciła wiele lat nauce. Warto też wspomnieć o Lechu Wałęsie, który jest nie tylko noblistą, lecz również "fundamentem" mojej szkoły. Przed laty uczęszczał do niej tak, jak ja. Pomimo że pochodził z małej wioski, dokonał wielkich czynów na rzecz Polski.

Noblistką w dziedzinie literatury jest Wisława Szymborska, wielka polska poetka, członkini Polskiej Akademii, odznaczona orderem Białego Orła.

Pozostali nobliści – Henryk Sienkiewicz, Władysław Stanisław Reymont, Czesław Miłosz to też wspaniali ludzie, z których jestem dumny. Chętnie czytamy „Trylogię”, nagrodzone „Qvo vadis” czy „Krzyżaków”. Powieść pt. „Chłopi” omówimy dokładniej w gimnazjum. Ci nobliści potrafili słowem dotrzeć do ludzi.

Cieszę się, że moja szkoła nosi imię Polskich Noblistów.

Jakub Barski kl. VI

 

 

 

 

Przez wiele lat chodziłam do szkoły podstawowej, która nie miała swojej nazwy. Kiedy ogłoszono konkurs na imię szkoły, długo zastanawiałam się, jakiego patrona wybrać. Nic ciekawego nie przychodziło mi do głowy. Wkrótce pan Dyrektor ogłosił, że wybrano na patrona szkoły polskich noblistów. To znaczy: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławę Szymborską, Lecha Wałęsę i Marię Skłodowską-Curie. Wydaje mi się, że był to strzał w dziesiątkę!

Nieraz na lekcjach omawiana jest twórczość wielu pisarzy, między innymi naszych noblistów. Te osoby, które w życiu wiele osiągnęły, zasługują na ogromny szacunek. Wiele im zawdzięczamy. Jestem dumna, że mogę uczęszczać do tej szkoły.

        Kamila Wiktoria Ambroziak kl. VI